Úvod

 
Pokud jste se rozhodli chovat brouky, doporučuji začít se Zlatohlávkama a později si koupit i Nosorožíci a jiné. Pro úplné začátečníky doporučuji rod Pachnoda, Eudicella, Smaragdestes.. apod. Jsou levné, dají se sehnat snadno a dobře se rozmnožují i odchovávají. Mezi náročnější druhy na chov patří rod ze Zlatohlávků např. Goliathus.. aj. a  z Nosorožíků Dynastes, Megasoma.. atd. Pokud Vás brouci uchvátaj a začnou bavit, určitě i k těmto rodum dojdete. Budu se snažit napsat stručný návod jak chovám brouky já a budu doufat, že Vám to pomůže v chovu. Brouky už chovám více jak 10 let, ale stejně informace se dozvýdám nové a pořád se stále učím, ale myslím že zkušenosti mám dostačující. :-)
 

Chovná nádoba pro imaga ( dospělce ) 

 
Pro chov brouků stačí jaká koliv nádoba, ale musí být dostatečně vysoká. Obecně v teráriu o rozměrech 30x30x30 cm se dají chovat všechny brouky, kromě velkých druhů ( Goliathus goliathus, Dynastes hercules hercules, Megasoma elephas elephas.. aj. ). Nejduležitější věcí je výška substrátu, brouci se rádi zahrabávají do substrátu. Hlavně samice, které snáší do substrátu vajíčka. Pro většina druhů brouků stačí výška substrátu 10 cm. U středně velkých druhů ( např. Mecynorrhina.. ) je výška substrátu 15 - 20 cm a u velkých druhů ( např. Goliathus, Dynastes ) je výška substrátu až 30 cm! Pro chov brouků stačí normální pokojová teplota, takže nemusí být vytápěné kameny, osvětlení v teráriu a jiné. Vlhkost také není náročná, jen stačí obden střiknout rozprašovačem vodu. Jako potrava poslouží každý den kolečko čerstvého banánu. Jako dekorace poslouží kůra, větve ( brouci rádi šplhají ), můžeme vložit i umělou květinu, ale myslím  že každý z nás si to už "ozdobí" podle svého. :-) 
 

Chov imag ( dospělých brouků )

 
Pokud máme již připravenou chovnou nádobu vložíme do ní koupené brouky. Brouci se rozkoukávají a okamžite se hned zahrábavají, obzvlášt' samice. Jako potrava postačí každý ukrojené čerstvé kolečko zralého banánu. Nebo je speciální krmivo pro brouky s jménem "Beetle Jelly". Je to želatina, která v teráriu vydrží až týden, kdežto banán musíte každý měnit ( jinak se Vám tam budou držet mušky, když tam bude banán déle ). Ještě jedna důležitá informace! Každý druh brouků se chová v jiném teráriu a to z jednoho prostého důvodu. Brouci nakladou vajíčka a z nich se líhnou malé larvičky. Pokud by bylo více druhů pohromadě, pak nebudete vědět, která larva je k jakému druhu. Pokud nechcete brouky na chov, ale jen tak k dívání nebo zajímavost pro lidi, tak to pak ano. Hodně jsem se s tím setkal třeba v Zoo.
 

Vývoj brouka ( od vajíčka po dospělce )

 
Nejprve musí dojít ke spáření samce se samičkou, to může trvat několik hodin. Po pár dnech začíná samička do substrátu klást vajíčka, které v substrátu u brouků necháváme. Vajíčka jsou různě velká, záleží o jaký druh se jedná. Asi po týdnu se začnou líhnout malé larvičky, které vyjmeme a vložíme do krabiček. ( viz. další článek "Chov larev" ). Tato larva se jmenuje ve stádiu L1, postupně roste do stádia L2 a L3. Stádium L3 je poslední stádium larvy. Po pár týdnech následuje poslední fáze a to kukly ( viz. článek "Kokon" ). Tento cyklus může trvat od několika týdnu až po několik let ( zejména u roháčů ). Dospělý brouk žije 3 - 12 měsíců.
 

Chov larev

 
Jak jsem již zmínil v předchozím článku, malé larvičky z terária od brouků vyjmeme. Většina druhů jsou kanibalistické, tzn. že se žerou navzájem. Proto doporučuji každou larvu chovat zvlášt'. Když má hodně místa larva, tak imago je velký. Malé larvičky ( L1 ) chovám ve filmových krabičkách. Po pár dnech až týdnech larvy přeberu a většina z nich jsou o něco větši a tzn.,že jsou ve stádiu L2. Některé mohou zůstat ještě v L1, to je s toho důvodu, že larva se líhne jinak, něktěrá dřív některá pozdějc. Tuto larvu přemístíme do větší krabičky. A zase po pár dnech a týdnech překontroluju larvy a některé jsou větší, stádium ( L3 ), které dám opět do větší krabičky, než byla předchozí. Stádium L3 je poslední stádium larvy. V této fázi larva žije několik týdnu. Potom se bude chtít za kuklit, tak ze substrátu udělá kolem sebe kokon ( lidově řečeno, kuličku ze substrátu ), ve kterém se larva zakuklý. Larvy nemusíme ničím krmit, až na vyjímky ( Goliathus, aj. ) tam jejich larvy přikrmujeme hmyzem a psíma granulema. Můžeme je pouze přikrmovat listama od salátu, jinak se živí z lesní hrabanky, v který brouci chováme. Lesní hrabanka se dá koupit na internetu od různých chovatelů, nebo si ji můžeme udělat samy. Nejprve zajdeme do listnatého lesa kde rostou duby nebo buky, tam odhrneme listí na zemi. Pod listím najdeme hrabanku, kterou dáme třeba do igelitky. Množství si nahrabem podle své potřeby. Přijdeme domu a musíme brát na paměti, že v hrabance ted' můžou být a většinou jsou červíčci, pavoučci a různý hmyz a škůdci, kterým by larvám škodily. Proto igelitku s hrabankou dáme do mrazáku na 24 hodin zamrazit nebo vyvařit do trouby ( nikdy jsem nezkoušel ). Po 24 hodinách igelitku s hrabankou vyjmeme a necháme roztuhnout. Mezitím si připravíme starší mixér, kde hrabanku důkladně rozmixujeme. Po rozmixování je hrabanka hotová a můžeme ji dát do krabiček, do kterých dáme larvičky.
 
 

!!  PŘEJI  ÚSPĚŠNÝ  CHOV  !! :-)

    Goliathus goliathus

   Africký goliáši jsou snem
    každého chovatele.


 

Připravená nádoba na chov brouků

Megasoma elephas elephas
páření

Larva 2. instaru

Uchování lárev do kuklení v plastových nádobách různých velikostí naplněné dubovou nebo bukovou hrabankou

Kontakt

David Netolický

Larvy v 1. instaru ( L1 )

Larvy v 2. instaru ( L2 )

Larva v 3. instaru ( L3 )

© NETOLICKÝ