Samia cynthia ricini

( Martináč hedvábný )

Martináč hedvábný ( Samia cynthia ricini ) je druh nočního motýla, který má rozpětí křídel 100 - 120 mm. Tento druh pro začínající chovatele je nejlepší, je nenáročný, finančně a inzerově dostupný. Rychle se rozmnožují a samička naklade 100 a více vajíček, s kterých se vylíhnou malé housenky. Tento druh a jiné druhy Martináčů jsou aktivní hlavně v noci. Samičky Martináčů néletají, ale zatím co samečci jsou aktivní a poletují kolem samičky ( hlavně v období páření, kdy tímto poletujícím "tancem" vábí samičku k páření ).

 


CHOV A POTRAVA DOSPĚLÝCH MOTÝLŮ ( IMÁG )


Chov dospělých motýlů není vůbec náročný. Dospělci Martináčů nepřijímají po celou dobu svého života potravu. Jejich délka života závisí na housence, s který se motýl vylíhnul. Když dobře krmíme housenky, motýl žije déle. Dospělí motýl u Martináče hedvábného žije 7 - 14 dní. Motýli chovám ve voliéře dlouhou 150 cm, vysokou 80 cm a širokou 75 cm. Samozřejmě dají se chovat i v daleko menším. Já jsem jen využil staré skříně, kde jsem odšrouboval dvířka a místo nich, přišpendlil záclonu ( viz. foto ). Pokud nemáte k dostání starou skříň jako v mém případě, stačí si s dřevěných trámků sešroubovat rámeček a potáhnout ho starou záclonou. 



Voliéra pro dospělé motýli

 

Místo, kde budeme chovat dospělé motýli už máme. Do voliéry v pustím již živé motýli, po čase se začnou pářit ( to může trva až 24 hodin ). Po té samička začne klást vajíčka na klacek, na který si sedne. Ty pak odděláme a dáme do plastové krabičky, do které jsme dali na dno papírový kapesník, či ubrousek. Vajíčka obden vlhčíme ( tzn. obden tam trošičku šplíchneme vodu, aby nám vajíčka nevyschla ) a po pár dnech se začnou líhnout housenky ( viz. článek níže ). 

 



Páření :-))

 

CHOV HOUSENEK A KOKONY ( KUKLY )

 

Vajíčka pořád obden vlhčíme a asi po týdnu až 14 dnech se začnou líhnout malé housenky, které jsou ve stádiu L1. Housenky ihned po vylíhnutí přijímají potravu, v tomto případě to jsou listy šeříku nebo ptačího zobu. Postupně housenky rostou a zvětšují se, ty je důležité přemístit do jiné krabičky, aby neudělali nic těm menším housenkám a takhle pořád do kola. V posledním svleku housenky, to trvá několik týdnu až měsíců, než housenka toho dospěje se housenky zakuklí a udělají kuklu. Většinou jsou na větvičce svisle dolu, ty tam necháme 2 dny ztvrdnout a po dvouch dnech je vyjmene a dáme třeba do prázdné voliéry pro dospělce. Důležité je, aby měli kukly mezi sebou dostatečné místo a to z jednoho prostého důvodu: Motýl, když se líhne, ptořebuje dostatečné místo na rozpětí křídel. Kdyby měl motýl málo místa, křídla by se mu zdeformovaly ( poničily ) a motýl by nebyl za krásného exempláře, ale na vyhození a to mi přece nechceme :-) PŘEJI HODNĚ ŠTĚSTÍ V CHOVU!!

Kontakt

David Netolický

© NETOLICKÝ